X
تبلیغات
زولا

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


تبلیغات در دوران معاصر از اهمیت زیادی برخوردار است و در این میان ، تبلیغات بازرگانی پس از رشد گسترده فناوری اطلاعات[1] و ارتباطات و تولد رسانه های جدید ، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است . تبلیغات بازرگانی پیشینه ای به قدمت آغاز رقابت خرید و فروش دارد . در اروپا در قرن پانزدهم میلادی شکل هایی از تبلیغات بازرگانی وجود داشت و از قرن شانزدهم میلادی به تدریج نظام بازار جهانی به وجود آمد ، در نتیجه ، تبلیغات به ابزاری مهم در ارتباطات تجاری ، تبدیل شد(میرزایی و امینی 1385) . فنون تبلیغات در جنگ جهانی " اثر کلاسیک لاسول(1927)" از نخستین مطالعات دقیق تبلیغات و تعریف تبلیغات است . مطابق تعریف او ، تبلیغات منحصراً به کنترل عقیده با نمادهای مهم ، یا به عبارت روشن تر به گزارش ها ، شایعه ها ، تصاویر و دیگر اشکال ارتباط اجتماعی اشاره دارد . لاسول تعریف دیگری از تبلیغات در سال 1937 ارائه داد :  تبلیغات در کلی ترین معنی ، فن اثرگذاری بر عمل انسانی از راه دستکاری نمودگارهاست . این نمودگارها ممکن است شکل گفتاری ، نوشتاری ، تصویری یا موسیقیایی به گیرد (سورین و تانکارد ، 1381).

پیام های بازرگانی از جمله بخش های مهم در رسانه های دیداری ، شنیداری و نوشتاری است که کارکردهای چندگانه ای ایفا می کند  ؛ این پیام ها از یک سو به معرفی محصولات و کالاهای موردنیاز پرداخته و از سوی دیگر جنبه گسترش مصرف و مصرف گرایی را با خود به همراه دارد (میرزایی و امینی 1385).

در ده های اخیر پیشرفت تکنولوژی و تغییرات محیطی وسیع باعث ظهور رسانه های جدید ارتباطی و تبلیغاتی و به دنبال آن تغییر سلیقه کاربران شده است . رسانه های رایج بازاریابی[2] نیز دچار دگرگونی شده اند ، ظهور اینترنت ، تلفن همراه و به دنبال آن پیامک ، تلویزیون های کابلی و ... میزان اقبال عمومی به سایر رسانه ها را کاسته است (Rafi,2004).

از طرفی مدیران بازاریابی باید به این امر آگاهی داشته باشند که اثرگذاری رسانه ها در کسب و کارهای مختلف متفاوت می باشد ، به عنوان مثال ، درج یک آگاهی تبلیغاتی درباره مواد غذایی در یک مجله خانوادگی نسبت به درج آن در روزنامه رسمی پلیس اثرگذاری بیشتری خواهد داشت (کاتلر 1996) . به عبارتی دیگر در یک روزنامه پلیسی خوانندگان بیشتر تمایل دارند با مفاهیم پلیسی و اخبار مربوط به آن مطلع شوند تا بیشتر درباره مواد غذایی بدانند . همچنین به دلیل اینکه غالباً مواد غذایی جزیی از نیازهای روزمره یک خانواده می باشد ، بنابراین به جاست که تبلیغات مواد غذایی نیز در مجلات خانوادگی وجود داشته باشد . امروزه وجود رسانه های غول آسا در جوامع کنونی و ارتباطات گسترده بین آن ها ، اساس و بنیان تغییر و تحول در جامعه انسانی تلقی می شود . یکی از اهداف بلندمدت رسانه ها ارتباطات تنگاتنگ و مستمر آن ها با تمام اقشار جامعه است که مهمترین دستاورد آن تبلیغ و شناساندن کالا به افراد جامعه می باشد .(شاه محمدی و اسکویی 1390) .

تبلیغات به عنوان وجه غالب عناصر ارتباطی سازمان نقش مهمی در جهت موفقیت آن ایفا می نماید . با توجه به نقش تبلیغات در ترغیب اقشار مختلف جامعه به خرید ، یکی از راه های ارتقای اثر بخشی تبلیغات ، تخصیص بودجه به رسانه های مختلف است . هر رسانه دارای محدودیت ها و توانایی های خاص خود است ، این محدودیت ها و توانایی ها جهت تعیین میزان اثر بخشی در انجام رسالت تبلیغی آن رسانه یک سنگ محک است . حال با این تفسیر اگر رسانه مناسب و اثر بخش برگزیده نشود اثر بخشی مجموعه تبلیغاتی[3] زیر سوال خواهد رفت . از این رو انتخاب رسانه تبلیغاتی جزو تصمیمات مهم در حوزه بازاریابی و تبلیغات است .

امروزه شیوه های متفاوتی برای انتخاب رسانه اثر بخش از شیوه های تجربی گرفته تا عملی وجود دارد . شناسایی رسانه اثر بخش در خصوص تاثیر بر رفتار خریداران یکی از مسائل مهم در تبلیغات و بازاریابی است . شرکت ها نیز برای حفظ و رشد خود در صحنه رقابت باید به این سوال پاسخ دهند که مشتریان چگونه و بر اساس چه معیارهایی به خرید یک محصول ترغیب می شوند و چه نوع تبلیغاتی در تصمیمات خرید مصرف کننده دخالت دارد .

 از آنجا که در چند سال اخیر افزایش رقابت بین شرکت ها افزایش یافته و از طرفی ادامه فعالیت تولیدی بدون بازاریابی و تبلیغات برای فروش محصول کافی امکان پذیر نیست ، لیکن باید دقت داشت که هر کالایی را در بازار نمی توان فروخت و فروش کالا در بازارهای گوناگون نیازمند انجام تبلیغات مناسب ، آگاهی و اطلاع از علم بازاریابی است . از این رو ، در تبلیغات بایستی رسانه های تبلیغی را ابتدا شناخته و تاثیر گذاری تبلیغات بر رفتار مشتریان مختلف را همواره در نظر داشت .[1] Information Technology

[2] Marketing

[3] Advertising campaignتاریخ : سه‌شنبه 28 مهر‌ماه سال 1394 | 04:43 ب.ظ | چاپ | نویسنده: کمال | نظرات (0)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.